Denge ve Amaç

Var oluşumuzun, bireysel amacı sürdürülebilirliktir. Bu amaç doğrultusunda üremeyi keşfettik,genetik,bilgisel aktarım ve enerjinin sürdürülebilirliği için. Ancak yinede primerimiz ölümsüz kalabilmektir. Varlığı ölümsüzleştirme çabası bedenimizi hayatta tutmak için vazgeçilmez seçimlere sahip kılmıştır bizleri. Keza asla yapmam dediğimiz şeyler ölüm riski arttığı anlarda ebilir olmaktadır. Bedenimiz deneyimlemeyi bırakabilir bu öldüğümüz anlamına gelmez. Ölüm var oluşumuzun bir parçasıdır. 

Ön gördüğümüz taslak hayatı yaşarken gereklilikler vardır. İstenilen sonuçların sağlanması için koşulların yerine getirilmesi gerekir. Buna süreçler diyoruz. Zaman da diyenler var. Ancak biliyoruz ki taslaklar, kurallar, etik yargılar, kalıplar tarafımızdan yaratılır ve içlerinde kalırız bu yarattığımız sınırların. Sanrılarımız vardır gerçekliğinden emin olduğumuz. Ve sonra birileri sınırları genişletmeye başladığında ya dışlanır, ya korkulacak kişi olur, yada takip edilir idol olur. Eğilim bu yönde iken, sahibi olacağımız bilgileri neye göre seçeceğiz? Amaçlarımızı nasıl seçeceğiz? 

Öncelikle istediğimizin sahibi olduğumuzu bilmeliyiz, amacımıza ulaşmış olduğumuzu bilmeliyiz. YAŞIYORUZ. VARIZ. realitede aslında başka bildiğimiz de birşey yok. Bunun üzerine hayatta kalmak adına tehlikesiz yaşantı (uygun yaşam koşullarının sağlandığı ortam ki hayallerimizle sınırlıdır) yolları ararız, koşullar sağlanınca üremeye başlarız. Bir diğer seçenek çevresel koşulları değiştirmeye başlarız.  Maksimal verim; en yaşanılabilir ortamda en uzun süre kalabilen hayat ve en çok deneyime sahip olabilmektir. Bununla çelişen tercihlerimiz oluyor yaşarken. Denge aslında bu iki tercihimiz yüzünden yaratılmıştır. Yaratılan her kalıbın içerisinde kalan bir enerji olduğu için bir denkliği olmak zorundadır hatta bir sınır, düşünsel kalıp, fikir, yaratılırken zıttıda otomatik olarak hayat bulur. 

Dengenin sağlanması sanmayınız ki herkesin huzurlu, mutlu, eşit koşullarda yaşayabildiği bir ortamda oluşacak. Denge süreçte sürekli olarak var ve yok olur.Sinüs oydal bir paradokstur. Hayatımızda(düzenli olarak:) görebiliriz.

Hayat bizleri ortak ve bireysel amaca uygun niyet, tavır, ve düşüncelerle yönlendirir. Rutinlerle sınar. Başarılarla paylaşma şansı verir ve yaşamımızı onurlandırma hakkı alınır. Sürdürülebilirlik. 

sonsuz sevgilerimle…

Reklamlar

13 Yanıt to “Denge ve Amaç”

 1. Gulmek surdurulebilir mi?

  • Arkasinda felsefesi olan hersey surdurulebilir.

   • Felsefe uzun sureli arayis, ama gulmek bir anlik parilti. Bi cocuk, bi sarki, bi yuz.. Sebebin varsa, anlik uyusmaya nedenin varsa surer sanirim..

   • Arayan bulamaz. Arayan hep arar. Andan baska bir realite yok. Sebep arayan mutlu olmaya, sebebi olmadi mi gulemez halbuki gulmek bir sebeptir. Ayni sevmek gibi. Nedeni yoktur bir sonucu yasarsin ayni anda kendine sebep olan. Idea bir enerjidir, varolusa, tavira, guc verir. Işık tutar onunu görsün diye. Surdurulebilirlik, en temel icgudu ve ihtiyactir.

 2. Bazen bulmak icin aranmaz, olmak icin aranir..gulmeyi sebep saydigin gun sonuclari akar gelir ama buyuk sabir, buyuk erdem, buyuk olgunluktur o da.. ihtiyac direnc ya hani, surdurulebilirlik ihtiyac oldugu an sebep haline gelir, uyaran olur ve varolustan cok varmak olursa gaile, seyreyle olgunlugu, asaleti..sevmek icte baslar, senin icinden akar baskasina, sebebi okadar cok ki, yok aslinda. ne zaman olur, ne yurek anlatmaya.

  • Hayat varmak uzerine degil varolmak üzerinedir. Ihtiyac direnc degil akıştir. Akis Icte baslamaz, zaten vardir. Biz onun icine gireriz. Direncler, algılar, kaliplar, sebepler, icimizde oluşur. Iliski sekillerinin musade ettigimiz enerjileri akar birinden birine. Yasam icin elverisli ortam yaratir ve kendilerini buyuturler. Olgunluk, varolus bicimidir varolduklarina karsi olan sorumluluğunun farkinda olmaktir. Asalet ise en basit egosal sinif ayirimi altyapisina dayanan bir kavramdir. Üst veya asalete sahip olmayan seklinde ayirima surukler deger verir kalip yaratir kucultur veya büyütür. Gurur bir his degildir. Sonsuz sebebi gorebiliyorsak harika, sonuctayiz demektir.

 3. Musaade ettigimiz mi? Aklinin, mantiginin uyustugu bir durumda musade etmek haddine olamaz ki? Burjuva asaleti degil ama ruhun bir yerlere ermis olmasi lazim bu ozgurluk icin. Gulmeye sebep aramadan gulebiliyorsan daha ne.. Hicbir kasta ait olmadan en tepede olabilirsin ozaman sadece ruhunla. Bosuna degildir belki kastin her sey oldugu bir diyarda inegin kutsal olmasi.. Gulen inek, kutsal inek..

  • Had hudutlarin olmadigi bir yerde sana acilan kapilari kast ediyor müsade. Aklin ve mantigin yettigi kadar farkindaligin oldugu kadar icindesin ya hayatin. Sınır yok ki. Akıl, mantik zaten cevresel faktörlerle varlığını surdurebilen soyutlardir. Ve hissiyati yoktur. Isine gelen vardir bunuda butunluk gissini yasadiginda idrak edersin. Ermek diye bir sey yok. Olan ölür. Eremezsin. Sonsuz bir egitim sistemi var. Mertebe yok. Sonsuz boyut var. Enerjinin referansi kalibi yok, mertebesi olculebilirligi yok. Bu yuzden idrak, isimize gelenlerle, uygun yasam ortami saglayabildigimiz bilgilere ihtiyac duyar. Inek elbette kutsaldir gulebilmek kadar. Gulumsetebilmek kadar. Özgürlük birseylere ihtiyac duyuyorsa özgür degildir.

 4. Aklin kadar hayatin, hayatinin da farkinda oldugun kadarsin. Dans mesela, adim sayarak edersen, saydigini fark ettigin an teklersin ya, farkindaligini torpuledigin kadar ustasin o yuzden. Delilerle cocuklar dunyasi sinirsiz olanlar, anladigin, kavradigin an cizgiler cizilir, siniflar acilir, dereceler verilir, erilmez ama ermek uzere yasanir farkinda olmadan, cunku yasamak icin adimlari ogrenmek lazimdir. Zaten ne kadar cikarsan uste, o aciz akil ne kadar dolarsa, o kadar donersin cocukluga, o kadar deli o kadar dahi olursun ki, iste geleni ya da uygun olani idrak etmeyen, etse de istemeyen mertebe, iste ozgurluk:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: